Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
środa, 30 stycznia 2008

Tablica, szyld na terenie starego PGR-u. Przyznam, że lubię takie klimaty :) Podobno na terenie kopalni w Złotym Stoku jest muzeum takich tablic, dokładnie Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, trzeba się kiedyś wybrać, bo niektóre są z tego co wiem bardzo śmieszne :)


styczeń 2008

19:50, skrzatka_wariatka , pgr
Link Komentarze (2) »
wtorek, 29 stycznia 2008

Zabytkowy park krajobrazowy rozciąga się na łagodnie pagórkowatym terenie na wschód i północ od zamku. Od wschodu jego naturalną granicą jest rzeka Bystrzyca, od południa mury zamkowe i zabudowania ulicy Średzkiej, od zachodu ulica Marszowicka, zaś na północy przechodzi naturalnie w bardziej dzikie okolice rozlewisk rzeki.

Najpiękniejszy okres dla parku to czas po 1836 r., kiedy to ówcześni właściciele zamku, rodzina Wylich und Lottum, zlecili zagospodarowanie terenu słynnemu architektowi krajobrazu. Był nim Królewski Generalny Dyrektor Ogrodów na terenie Prus - Joseph Peter Lenne, twórca ogrodów m. in. w Poczdamie, Kamieńcu Ząbkowickim i Kraskowie.

Piękny park powstał na terenach pomiędzy zamkiem a ówczesnym folwarkiem, na gruncie przyzamkowych ogrodów istniejących od XVI w. Miał dwa stawy, kanały z ceglanymi mostkami, polanki, na których rosły wyjątkowe okazy drzew, krzewów i kwiatów, alejki o łagodnych skrętach oraz altany, belweder, domek ogrodnika, oranżerię i palmiarnię. Na przełomie XIX i XX wieku nieco zubożono to założenie, wraz z panującą wtedy naturalistyczną modą, zaś po 1945 roku park ulegał powolnej dewastacji.

Obecny park to piękne miejsce, dzięki temu, że postanowiono zrekonstruować założenie autorstwa J. P. Lenne. Powstały alejki, polany, kanały i mostki na nich, plac zabaw dla dzieci, park jest zadbany i polecam go na spacer lub przejażdżkę rowerem. W planach było też otoczenie parku murem oraz powstanie ogrodowych budowli, na razie ich nie ma. Z pewnością jeszcze nie raz znajdziecie u mnie jakieś fotografie z tego miejsca, wygląda wspaniale o każdej porze roku :)


styczeń 2008

14:29, skrzatka_wariatka , parki
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 28 stycznia 2008

Witryna bardzo starego zakładu przy ulicy Średzkiej.


styczeń 2008 

Tagi: Średzka
13:32, skrzatka_wariatka , stare zakłady
Link Komentarze (2) »
sobota, 26 stycznia 2008

Fotorelacja z wernisażu wystawy fotografii Agaty Kramarz i pokazów slajdów Agnieszki Piwek oraz Marysi Puzanowskiej, które odbyły się 25 stycznia 2008 r., w leśnickim CK Zamek.


Plakat promujący imprezę


Otwarcie wystawy: po lewej Agata Kramarz z Krakowa


Wino wernisażowe :)


Fotografie Agaty Kramarz w zamkowym podziemiu


Przed pokazem slajdów


Siedzieliśmy - po turecku - oczywiście :)


Agnieszka Piwek z Krakowa, autorka pokazu o Turcji


Marysia Puzanowska z Wrocławia, autorka pokazu o Turkmenistanie


Degustacja herbaty


Fajka wodna - shisha


Zamkowy wystrój


25.01.2008

21:39, skrzatka_wariatka , wydarzenia
Link Komentarze (2) »
piątek, 25 stycznia 2008

Pokrywa kabli na chodniku, na ulicy Trzmielowickiej, zaraz za przejazdem kolejowym, właściwie są dwie takie same, niedaleko od siebie.


styczeń 2008

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Archiwum
Tagi