Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
poniedziałek, 24 lutego 2014

Przy leśnickiej pętli, ściana dawnego młyna.

styczeń 2014

17:58, skrzatka_wariatka , bystrzyca
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 lutego 2014

Przy ul. Z. Krasińskiego 21/23 w centrum Wrocławia stoi wyjątkowa kamienica. Z dużą schodową klatką i wejściem w podwórko, które z czterech stron otaczają jej własne mury. Kilka metrów od wejściowych drzwi pośród przedwojennych ozdobnych, układających się w powtarzający wzór kafli przemycona jest mała cząstka dawnej Leśnicy. Sami spójrzcie:

Obstawiam, że wstawiony element z napisem DT. LISSA wskazuje na miejsce produkcji kafli do wyłożenia holu. W Leśnicy - od 1888 roku do wybuchu II wojny światowej, a może także częściowo w jej trakcie - działała jedna z większych fabryk ceramiki użytkowej firmy Villeroy & Boch. Płytki szły zapewne do całych ówczesnych Niemiec, ale także do reszty Breslau. Kamienica została zaprojektowana w 1899 roku. Jej wyjątkowy opis z wspaniałą dokumentacją fotograficzną polecam obejrzeć tutaj: Wrocławskie kamienice

Hol z "naszym" kaflem:

Podniszczone detale, które mimo to pozwalają sobie wyobrazić piękno kamienicy dawniej:

 

luty 2014

piątek, 14 lutego 2014

Walentynkowy szarak przy Marszowickiej:

styczeń 2014

18:48, skrzatka_wariatka , street art
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 10 lutego 2014

W dachu opuszczonego domu przy Marszowickiej:

styczeń 2014

10:33, skrzatka_wariatka , okna
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 03 lutego 2014

Na stacji leśnickiej oprócz krasnala stanęła także inna postać. Znacznie od niego większa św. Katarzyna, patronka kolejarzy, ale także żeglarzy, krawcowych, młynarzy, prawników, uczonych, teologów, dziewic oraz starych panien. Św. Katarzyna ukazywana jest z mieczem lub kołem (nasza oprócz tych dwóch atrybutów posiada także Pismo Święte), często w koronie, z kwiatem, krzyżem lub palmą. Jej imię wywodzi się od greckiego słowa katharos - czysty, bez skazy. Pilnujący stacji ochroniarz poinformował mnie, że oddanie pomnika nastąpiło 29 listopada 2013 r., kiedy odbyła się uroczystość zakończenia remontu.

styczeń 2014

Tagi: Rubczaka
18:06, skrzatka_wariatka , pomniki i krasnale
Link Komentarze (1) »
Archiwum
Tagi