Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
czwartek, 27 marca 2008

Fotografie samego młyna były już wcześniej, tym razem polowałam na stare mechanizmy, nieczynne już oczywiście.

Mlyn 1

Mlyn 2

Mlyn 3

Mlyn 4

Mlyn 5

Mlyn 6
marzec 2008 

środa, 26 marca 2008

...na Mokrym, koło stajni, pamiętam ją jeszcze w całości. Czekają Was teraz z mojej strony dwa wpisy z fotografiami budynków w rozkładzie, jeden burzony drugi spalony, zniszczenie i beznadzieja, czasem tak mam.

Stodola Mokre 1

Stodola Mokre 2

Stodola Mokre 5

Stodola Mokre 4

Stodola Mokre 3

Stodola Mokre 6
grudzień 2007

Tagi: mokra
22:24, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 marca 2008

Kiedyś bardzo ładnie ozdabiano parapety, teraz się już tego nie robi. Znalazłam kilka ozdobnych elementów, dzięki którym doniczki z kwiatami nabierały zapewne niesamowitego uroku. Postaram się znaleźć ich w Leśnicy więcej i mam nadzieję, że na kolejnych zdjęciach uwiecznię je w towarzystwie kwitnących i kolorowych kwiatów.

9
Kącka 18

10
budynek dworca pkp, ul. Rubczaka

11
Ślepa 4

12
róg ulic Średzkiej i Wolskiej

13
Ślepa 4

styczeń 2008

niedziela, 23 marca 2008

Na jednej mojej fotografii się nie skończyło i kolejne ukazują się w Gazecie Leśnickiej. Ta to trzecia z kolei, jak zwykle na ostatniej stronie. Numer 06/73 wyszedł 21 marca 2008.

Zamek w Leśnicy nosi wszelkie cechy, które pozwalają nazywać go pałacem. Ale nikt tak o nim nie mówi, nazywanie zabytku zamkiem przyjęło się na dobre. Budowla jest przykładem rzadko spotykanego połączenia "palazzo in fortezza" czyli pałacu z fortyfikacjami bastejowymi.

Zamek otoczony był fosą zapewne od początków swojego istnienia, najpierw była ona pojedyncza, zaś wjazd przez drewniany most znajdował się od wschodu, czyli od strony Bystrzycy. Kolejni właściciele przebudowywali pierwotne założenie według swoich potrzeb, a czasem po prostu aby nadążyć za panującą modą. Takim właśnie estetycznym kaprysem można nazwać ziemno-murowane fortyfikacje z bastejami, które powstały za czasów mieszkającej tu śląskiej rodziny von Hoernig. Dzięki nim zamek nabrał obronnego charakteru, ale nie miały żadnego znaczenia praktycznego. Podziwiać możemy je do dziś.

W czasach kiedy na zamku panowali zakonnicy, Krzyżowcy z Czerwoną Gwiazdą nad fosą istniały dwa dodatkowe mosty: od północy i od południa. Wejście do zamku od wschodu spełniało swoje zadanie aż do czasu powojennych remontów. Obecnie od ulicy Średzkiej do zamku prowadzi most przez zasypaną w XIX w. fosę. Brzeg fosy stanowi mur z blankami, strzelnicami kluczowymi oraz trzema narożnymi bastejami. Fortyfikacje otaczające zamek od wschodu, południa i północy tworzą rodzaj tarasu. A pod nim mieszczą się forty, wyremontowane i zaadaptowane na pomieszczenia użytkowe. Lokal, który w nich powstał jest przestronny i ciekawy, to właśnie tutaj odbędzie się za kilka dni metalowo-gotycki koncert.

Fosa 1

Fosa 2

Fosa 3

Fosa 4

Fosa 5

Fosa 6

Fosa 7

Fosa 8

Fosa 9

Fosa 10

Fosa 11

Fosa 12

Fosa 13

Fosa 14

Fosa 15

Fosa 16

 

12:55, skrzatka_wariatka , zamek
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
Archiwum
Tagi