Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
piątek, 31 maja 2013

Podczas fotografowania dla Państwa starej ślusarni na terenie byłej fabryki, przed II wojną światową producenta ceramiki Villeroy&Boch, zaś po wojnie Wrocławskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, znalazłam płytki z lat 1935-36. Leżały na ziemi, właściwie pośród wielu odłamków na pierwszy rzut oka bezwartościowych. Udało mi się wybrać 6 całych plytek z podobnymi napisami fabrycznymi oraz połówkę innej płytki. Są to moim zdaniem może nawet jakieś próbki płytek, ale jak na swój wiek trzymają się całkiem nieźle. Oto i moja kolekcja:

V&B - skrót od nazwy firmy Villeroy&Boch

Mettlach - miasto w Niemczech, główna siedziba istniejącej do dziś firmy

V&B

1935

1936

Połówka płytki z literami V. u... (skrót Villeroy und Boch), Mettlach, Dt. (Deutsch), L... (Lissa)

Kilka dni później jechałam przez Marszowice, jak zwykle rozglądając się za czymś wartym sfotografowania i jak na życzenie, na jednej z posesji przy drodze leżała kolejna płytka zachowana z leśnickiej fabryki. Ten okaz jest o wiele ciekawszy niż moje :) zawiera pełne napisy: Villeroy u. Boch, Mettlach, Dt. Lissa.

maj 2013

środa, 29 maja 2013

Także po sąsiedzku, na Stabłowicach, znajduję ciekawe domy i kamienice takie jak ta dwupiętrowa, z numerem 37.

maj 2013

11:43, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 maja 2013

U styku ulic Trzmielowickiej, Plonskiego i Rubczaka.

maj 2013

18:57, skrzatka_wariatka , zwierzaki
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 maja 2013

Fabryka w Leśnicy została założona w 1888 roku. W latach 20. XX wieku nastąpiła jej rozbudowa. Była to jedna z większych fabryk firmy Villeroy & Boch, która swoją drogą istnieje do dzisiaj. Budynki fabryczne były systematycznie wyburzane, jeszcze w połowie 2008 roku udało mi się uwiecznić widoki ogólne, niestety pomimo prób nie dostałam się wtedy do środka. Ich stan był już podobno niezbyt zachęcający do zwiedzania, odbywały się tam także jakieś ćwiczenia antyterrotystów (tyle przynajmniej dowiedziałam się od stróża obiektu). Ślusarnia cudem uniknęła rozbiórki, w ostatniej chwili wpisano ją do rejestru zabytków. I tak teraz stoi, samotnie pośród stert gruzów, gdyż na terenie od 2009 roku nic się nie dzieje. Przy okazji przypomnę o wyburzeniu willi Ihme, która znajdowała na terenie dawnej fabryki ceramiki i widoczna była doskonale od ulicy Trzmielowickiej. Była ona jednym z najstarszych obiektów w tamtym kompleksie, powstała na przełomie lat 80.i 90. XIX wieku. Wyburzono ją na początku marca 2009 roku. Nie była w rejestrze.

Podczas wczorajszego fotografowania ślusarni znalazłam kilka przedwojennych płytek, właściwie myślę, że są to jakieś próbki, ale mają daty 1935 oraz 1936 oraz skrót nazwy firmy V&B. To jedyna pamiątka po istnieniu ogromnej fabryki...

Widok na ślusarnię od strony stacji PKP Wrocław Leśnica:

Widoki od strony ulicy Wojska Polskiego:

...

Wjazd do hali:

Ujęcia od strony ulicy Trzmielowickiej:

Przez zbite szybki zaglądnęłam do środka, ale na pierwszy rzut oka nie zauważyłam nic z oryginalnego wystroju, hala pełni funkcję warsztatu/garażu. Pracowniku, pamiętaj: włóż okulary ;)

...

Na terenie dawnej fabryki jest dość dziko, ale spokojnie, spotkałam sarnę z młodym, zająca oraz kaczkę ;)

maj 2013

12:57, skrzatka_wariatka , fabryka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 maja 2013

Wybrałam się do leśnickiego parku przy CK Zamek, aby na własne oczy zobaczyć co zostało z alejek i trawników po święcie piwa. Efekty wycieczki znajdą Państwo na fotografiach. Przy Zamku pojawiły się także informacje o planowanej rekultywacji terenu. Oto jedna z nich:

...

Stale padający deszcz i tłumy gości zrobiły swoje. A tak okolica mniej więcej w tej chwili wygląda:

 

maj 2013

14:02, skrzatka_wariatka , parki
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Archiwum
Tagi