Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
środa, 25 czerwca 2014

Płyty nagrobne w parku przy pałacu w Brzezinie, prawdopodobnie pozostałości po pochówkach właścicieli majątku oraz upamiętniające poległych w I wojnie światowej:

Kolejna płyta:

...

W tle pałac Brzezina:

czerwiec 2014

niedziela, 22 czerwca 2014

Tegoroczna edycja Nocy Świętojańskiej w Leśnicy bardzo miło zapisuje się w mojej pamięci. Pomimo zmiennej pogody jak zawsze na plus niepowtarzalna atmosfera, inspirująca warstwa muzyczna, swojskość i miłe spotkania, wianki i napitki. Coś co lubię - z roku na rok coraz większa ilość eko-produktów (miody, wypieki bezglutenowe, przepyszne soki z pobliskiej Lutyni). Szkoda, że kolejna odsłona dopiero za rok ;)

Oto kilka migawek dla Państwa, którzy byli oraz nie byli ;)

Jarmarki zamkowe:

Wianki i Leśniczanki (i nie tylko):

 

Dzieci jak co roku szaleją:

Mini - koncert w zamkowej fosie:

Inauguracja Nocy Świętojańskiej:

Koncert Ethnoholic:

Fanpage zespołu na fb: Ethnoholic

Koncert Blokowioska:

Fanpage zespołu na fb: Blokowioska

Koncert Sunday Pagans:

Fanpage zespołu na fb: Sunday Pagans

Koncert Sango:

Fanpage zespołu na fb: Sango - zmiana wibracji ziemi

Start parady świętojańskiej:

czerwiec 2014

piątek, 20 czerwca 2014
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA
21 czerwca (sobota) godz. 12:00 – 23:00
Miejsce: tereny wokół Centrum Kultury „Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław

Wstęp wolny
 
 
Parada świętojańska z udziałem wielkich lalek i szczudlarzy,  warsztaty plecenia wianków i tworzenia demonów, wystawy dotyczące obrzędów starosłowiańskich, energetyczne koncerty zespołów z kręgu folk, etno i world music oraz spektakl plenerowy „Sen nocy jednej”, to najważniejsze, aczkolwiek nie jedyne atrakcje, jakie czekać będą na uczestników Nocy Świętojańskiej w sobotę 21 czerwca na terenach wokół Zamku Leśnickiego.


DEMONY DAWNYCH SŁOWIAN
Noc Świętojańska swe korzenie ma w wierzeniach przedchrześcijańskich Słowian, których świat roił się od dziwnych stworów, demonów czy guseł. Gośćmi tegorocznej Nocy będą dwaj wybitni ilustratorzy, którzy prasłowiańskie stwory przywracają do życia – Paweł Zych i Witold Vargas. Będą snuć opowieści o słowiańskich duchach  i polskiej demonologii ludowej oraz poprowadzą warsztaty ilustratorskie pt. „Narysuj własnego demona”.

WARSZTATY
Przez cały dzień trwać będą również warsztaty plecenia wianków świętojańskich, które po zmierzchu puszczane będą w nurt Bystrzycy. Towarzyszyć im będą warsztaty aromatycznych kompozycji mydlanych, na których dowiemy się  jak z bezzapachowej bazy mydlanej, przy użyciu ziół i suszonych kwiatów, a także materiałów dostępnych w każdej kuchni, wyczarować bajeczne mydełka, które mogą stać się eleganckim prezentem dla wyjątkowej osoby.

A JAK TO SIĘ ROBI W SZWECJI ?
W programie pojawią się też elementy obchodów Nocy Świętojańskiej w szwedzkim wydaniu – Midsommar.
Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w dekorowaniu Majstång – majowego drzewka (wysokiego słupa oplecionego girlandami z żywych kwiatów), które jest najważniejszym elementem dekoracyjnym Midsommar w Szwecji. Po udekorowaniu wokół Majstagu odbędą się zabawy i tańce przy akompaniamencie Wrocławskiego Zespołu Akordeonistów.


PARADA ŚWIĘTOJAŃSKA I SPEKTAKL
Najważniejszym punktem programu leśnickiej Nocy Śiwętojańskiej jest Parada Świętojańska.  W tym roku parada przeplatać się będzie ze spektaklem plenerowym. "Sen jednej nocy" to działania teatralne, parada i przedstawienie z udziałem wielkich lalek i szczudlarzy w wykonaniu aktorów teatrów Akademia Wyobraźni oraz Te-O-Ka. Widzowie towarzyszyć będą parze dwojga młodych kochanków w ich podróży w oniryczny świat znaczeń i symboli związanych z Nocą Świętojańską. Działania zwieńczone zostaną tradycyjnym puszczaniem wianków w nurt rzeki Bystrzycy.


KONCERTY
Od godzin popołudniowych do późnego wieczora w amfiteatrze występować będą zespoły grające muzykę z kręgu folk, etno i world music. Zagrają:

17:00 - Ethnoholic
Inspiracją muzyków z zespołu Ethnoholic niezmiennie pozostaje folklor, zarówno ten wykonywany technikami tradycyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem śpiewu tzw. białym głosem, jak i folk w interpretacjach współczesnych. Bliski jest im folklor karpacki, w repertuarze znajdują się też pieśni cygańskie czy bałkańskie. 


18:20 – Blokowioska – czyli białe śpiewy, czarne bity.
Blokowioska to fuzja białego śpiewu drgań didgeridoo, śpiewu gardłowego, drumli, cajona, a także porywające do tańca dźwięki akordeonu. Zespół inspiruje się tradycyjną kulturą globalnej wsi, okraszając ją szczyptą nowoczesnej improwizacji. W aranżacjach muzycznych tradycyjnych melodii ludowych wkrada się elektronika oraz beatbox.

19:40 - Sunday Pagans
Sunday Pagans powstało w wyniku połączenia sił wokalnego tria Poghanky i Sunday Arkestra. Opierając się na tradycji wielogłosowych pieśni słowiańskich (m.in. ukraińskich, bułgarskich i rosyjskich) Sunday Pagans budują zupełnie nowe opowieści, w których prastare podania przeplatają się z nowoczesnymi aranżacjami. Sunday Pagans korzystają z oryginalnych kompozycji ludowych, a jednocześnie flirtują z muzyką dub, drum'n'bass, electro, witch house, shoegaze'm czy ambientem.
Zespół chętnie improwizuje na scenie, dzięki czemu stare pieśni mogą pełnić rolę transowych obrzędów.

21:30 - ŜANĜO
ŜANĜO to zespół powołany do istnienia i prowadzony przez Kamila Rogińskiego od 2011 roku. Grupa prezentuje muzykę i taniec wpisujące się w nurt World Music. Idea przyświecająca działaniom twórczym to prezentacja elementów tradycji wszystkich kontynentów kuli ziemskiej jako zintegrowanej wspólnoty. Artyści biorący udział w przedsięwzięciu to globtroterzy chłonący kulturę świata, uczący się gry od mistrzów z Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Europy.  Dzięki tym doświadczeniom oryginalne instrumenty z odległych zakątków globu mogą zabrzmieć wspólnie. Program koncertowy prezentuje muzykę autorską, do której powstania przyczyniła się inspirująca różnorodność muzycznych kultur świata.

JARMARCZNE PRZYSMAKI I MAGICZNE STOISKO

Tradycyjnie podczas imprezy na tarasach zamkowych i alejkach parkowych swoje kramy rozstawiają handlarze oraz rzemieślnicy. W tym roku na Jarmarku Świętojańskim można będzie nabyć: naturalne przetwory owocowe, soki, dżemy z Doliby Baryczy, litewskie wędliny, zakwas chlebowy, czarny chleb litewski z dodatkami. Rękodzielnicy oferują m.in. ręcznie szyte zabawki, biżuterię kutą z miedzi z dodatkiem lnu i kamieni półszlachetnych, czy ręcznie malowaną ceramikę.
Jednym z najbardziej wyjątkowych stoisk jest "magiczny domek", w którym będzie można postawić sobie tarota, powróżyć z liczb, kart runicznych, generalnie dowiedzieć się czegoś konkretnego na temat swojej przyszłości.
 

czwartek, 19 czerwca 2014

CK Zamek

czerwiec 2014

23:53, skrzatka_wariatka , okna
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 czerwca 2014
SARP/O Wrocław ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania osi Średzkiej na terenie Leśnicy we Wrocławiu.

Regulamin konkursu i pozostałe dokumenty znajdują się w załącznikach do pobrania w linku poniżej.

REGULAMIN KONKURSU
 
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 października podczas Dolnośląskiego Festiwalu Architektury.

info równiez na stronach:
wroclaw.sarp.org.pl
dofa.pl
 

 
1 , 2
Archiwum
Tagi