Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
czwartek, 08 sierpnia 2013

Gotycko-renesansowy zamek w Wojnowicach, otoczony fosą pierwotnie był rycerską siedzibą, która spełniała przede wszystkim funkcje obronne. Pomocne w tym było przede wszystkim umiejscownienie na wodzie przy pomocy konstrukcji z pali dębowych wypełnionej głazami i gliną oraz częściowo zwodzony most. W latach 1513-1570 budowla została przebudowana w ówczesnym stylu na siedzibę mieszkalną. Przez lata zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, spośród których większość stanowili wrocławscy patrycjusze.

Aktualnie zamek jest zamknięty dla zwiedzających. Wcześniej była tam restauracja, hotel i Dom Pracy Twórczej z galerią "Prezentacje".

Wejście do zamku po moście, który do lat. 60-tych XIX wieku był cały drewniany:

ANN MDXLVI - Anno 1546

...

 

...

Chorągiewka z datami AD 1515 - 1560

 ...

O wyjątkowym klimacie tego miejsca decyduje między innymi dbałość o szczegóły i jego otoczenie czyli przyzamkowy park. Obecnie bez problemu można obejrzeć zamek z zewnątrz oraz przejść się parkowymi alejkami. O tym czy zamek jeszcze kiedyś będzie otwarty dla zwiedzających jeszcze nie wiadomo.

Sztuczne ruinki w parku:

lipiec 2013

środa, 07 sierpnia 2013

Wieczorna lekcja jazdy konnej podpatrzona w Wilkostowie:

lipiec 2013

Tagi: Wilkostów
21:28, skrzatka_wariatka , 4 pory roku
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 sierpnia 2013

Napisy po niemiecku znajdują się w Wilkostowie na jednym z domów. Odszyfrowane dzięki jednej z czytelniczek bloga jako Gasthof zum Wasserburg - Zajazd pod Zamkiem na Wodzie.

lipiec 2013

poniedziałek, 05 sierpnia 2013

Fotografie kościoła pw. MB Królowej Polski, z 1863 r. w Brzezince Średzkiej (niem. Klein Bresa) udało mi się zrobić podczas wycieczki rowerowej  pewnego przyjemnego wczesnego wieczoru wieńczącego upalny dzień lipcowy. Razem z koleżanką przez Mokrą i lasem pojechałyśmy do Wojnowic i stamtąd przez Wilkostów, Brzezinkę Sredzką i Brzezinę wrociłyśmy do Leśnicy. Jest to bardzo łatwa wycieczka i polecam ją nawet mniej zaawansowanym rowerzystom.

Kościoł w Brzezince widać dobrze nad drzewami już z daleka, znajduje się na wzniesieniu. Swoim zwyczajem obeszłam go z aparatem dookoła i zrobiłam zdjęcia wszystkim drzwiczkom i detalom, które zauważyłam.

Z tej wycieczki opublikuję jeszcze wpis z zameczkiem na wodzie w Wojnowicach. Zapraszam.

Kościółek ku mojej radości posiadał wiele małych, tajemniczych drzwiczek:

lipiec 2013

23:13, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
Archiwum
Tagi