Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
środa, 31 października 2012

Z wycieczki rowerowej wakacyjną porą pozostały mi do opublikowania dwa wpisy. Dziś zaledwie 7 ujęć pokazujących pałac w Sadowicach w okolicy Kątów Wrocławskich. Miejsce jest trudno dostępne do fotografowania a o zwiedzaniu nie ma nawet mowy. W pałacu od 1968 roku mieści się Zakład Poprawczy Ministerstwa Sprawiediwości. Wejscia strzeże poważne ogrodzenie ;)

Historia

Pałac przebudowany w 1798 roku dla Gottloba Albrechta von Saurma w stylu klasycystycznym z wykorzystaniem wcześniejszego założenia, o którym mowa jest w źródłach historycznych w 1574 roku. Pałac gruntownie przebudowano w 1903 roku, gdy wybudowano boczne, symetryczne pawilony połączone z głównym korpusem dwuosiowymi łącznikami. Usunięto wówczas dachową wieżyczkę. Kolejna nieznaczna przebudowa miała miejsce w 1914 roku. W trakcie tych przebudów dbano o zachowanie frontowej elewacji z XVIII w., która zdobiona jest bogatymi sztukateriami. Po II wojnie światowej pałac uległ zniszczeniu. W 1968 roku doczekał się gruntownego remontu. W 1977 roku w kolejnym remoncie wymieniono pokrycie dachu, a w 1978 roku odnowiono elewacje. Wnętrza budynku zostały całkowicie przebudowane. - Właścicielem pierwszej budowli był Sebald Sauermann. Do 1945 roku pałac należał do Gustava von Johnstona. Obecnie w pałacu mieści się Zakład Wychowawczy Ministerstwa Sprawiedliwości, ulokowany tu w 1968 roku.

Opis

Budynek o eklektycznych cechach neobarokowych. Parterowy, murowany z cegły, wysoko podpiwniczony, przekryty dachami dwuspadowymi z lukarnami krytymi dachówką. Elewacja budynku ma dwadzieścia jeden osi, trójosiowe boczne ryzality o dwóch kondygnacjach z wolutowymi szczytami. Wejście wiedzie przez filarowo-kolumnowy portyk, dźwigający spory balkon z kamienną balustradą i podwójnym herbem w kartuszu, umieszczonym w centralnej części portyku. Okna ryzalitów w elewacji frontowej są flankowane czterema pilastrami. Przyziemie i naroża budynku zdobi boniowanie. Piwnice mają sklepienia kolebkowe i dwutraktowy układ wnętrz. W pałacu zachował się neogotycki kominek z dwoma herbami w górnej części, podobnymi do umieszczonych na portyku.

Park

Wokół pałacu rozciąga się nieduży park w stylu angielskim, w którym odnaleźć można ruiny kamiennej klasycystycznej kaplicy grobowej rodu von Saurma z pocz. XIX w. Ma ona kształt rotundy z doryckim portykiem od strony pałacu.*

sierpień 2012

Źródło tekstu: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/327/Sadowice/

wtorek, 30 października 2012

ul. Serowarska 1

Willa Lucia - ul. Serowarska 3

Willa Margot przed odnowieniem elewacji - ul. Kącka 31, widziana od strony ogrodu, z torów kolejowych.

12:22, skrzatka_wariatka , wille
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 października 2012

Opuszczony ? barak przy ul. Wyboistej:

wrzesień 2012

Tagi: Wyboista
21:19, skrzatka_wariatka , okna
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 października 2012

Koteczka w bramie kamienicy przy Wolskiej 1.

czerwiec 2012

Tagi: Wolska
20:44, skrzatka_wariatka , zwierzaki
Link Dodaj komentarz »

maj 2012

październik 2012

Tagi: Średzka
13:53, skrzatka_wariatka
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Archiwum
Tagi