Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
niedziela, 23 marca 2008

Zamek w Leśnicy nosi wszelkie cechy, które pozwalają nazywać go pałacem. Ale nikt tak o nim nie mówi, nazywanie zabytku zamkiem przyjęło się na dobre. Budowla jest przykładem rzadko spotykanego połączenia "palazzo in fortezza" czyli pałacu z fortyfikacjami bastejowymi.

Zamek otoczony był fosą zapewne od początków swojego istnienia, najpierw była ona pojedyncza, zaś wjazd przez drewniany most znajdował się od wschodu, czyli od strony Bystrzycy. Kolejni właściciele przebudowywali pierwotne założenie według swoich potrzeb, a czasem po prostu aby nadążyć za panującą modą. Takim właśnie estetycznym kaprysem można nazwać ziemno-murowane fortyfikacje z bastejami, które powstały za czasów mieszkającej tu śląskiej rodziny von Hoernig. Dzięki nim zamek nabrał obronnego charakteru, ale nie miały żadnego znaczenia praktycznego. Podziwiać możemy je do dziś.

W czasach kiedy na zamku panowali zakonnicy, Krzyżowcy z Czerwoną Gwiazdą nad fosą istniały dwa dodatkowe mosty: od północy i od południa. Wejście do zamku od wschodu spełniało swoje zadanie aż do czasu powojennych remontów. Obecnie od ulicy Średzkiej do zamku prowadzi most przez zasypaną w XIX w. fosę. Brzeg fosy stanowi mur z blankami, strzelnicami kluczowymi oraz trzema narożnymi bastejami. Fortyfikacje otaczające zamek od wschodu, południa i północy tworzą rodzaj tarasu. A pod nim mieszczą się forty, wyremontowane i zaadaptowane na pomieszczenia użytkowe. Lokal, który w nich powstał jest przestronny i ciekawy, to właśnie tutaj odbędzie się za kilka dni metalowo-gotycki koncert.

Fosa 1

Fosa 2

Fosa 3

Fosa 4

Fosa 5

Fosa 6

Fosa 7

Fosa 8

Fosa 9

Fosa 10

Fosa 11

Fosa 12

Fosa 13

Fosa 14

Fosa 15

Fosa 16

 

12:55, skrzatka_wariatka , zamek
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 marca 2008

Budynek przy leśnickim dworcu pkp. Spod różowej farby wyłania się stara nazwa stacji.


grudzień 2007

piątek, 21 marca 2008

Wiosna :)
marzec 2008

Wiosna jak się patrzy, wieczór na leśnickiej pętli.

22:56, skrzatka_wariatka , 4 pory roku
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 marca 2008
wtorek, 11 marca 2008

W piątek 28 marca w zamkowych podziemiach zagra wrocławski zespół Egrimonia. Myślę, że to świetne miejsce dla zaprezentowania ich twórczości, gdyż grają jak można wyczytać na ich stronie coś pomiędzy melodyjnym, symfonicznym i gotyckim metalem. Zapowiada się uczta dla mych uszu, zespół tworzy spora ilość muzyków, oprócz gitar także klawisze i altówka. Wybieram się oczywiście :)

Info o zespole znajdziecie pod adresem http://egrimonia.metal.pl/

Jako support zagra trash metalowy zespół Inductor, również z Wrocławia. Początek o 18.30. Wstęp wolny.

Egrimonia plakat

Mroczny plakat promujący imprezę napotkałam na tablicy pod naszym kościołem ;)

23:35, skrzatka_wariatka , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
Archiwum
Tagi