Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
niedziela, 05 listopada 2017

Trzy groby mieszkańców Breslau, sprzed 1945 roku. Na cmentarzu przy Trzmielowickiej nie zachowało się wiele takich nagrobków. Jednak do dziś możemy podziwiać trzy grobowce rodzinne i kilka mniejszych miejsc pochówku. Dawne cmentarze na Dolnym Śląsku mają swój specyficzny charakter, ja nie boję się nazwać tego sztuką cmentarną. Być może nie wszystkie nagrobki są arcydziełami, ale oddają niecodzienną atmosferę kojarzącą się z pamięcią o dawnych mieszkańcach i ich życiu tam, gdzie teraz żyjemy i umieramy my. Podobnie jak architektura z tamtych czasow takze cmentarze rozczulaja mnie przykladami niezwyklej dbalosci o detale.

wrzesień 2017

poniedziałek, 30 października 2017

We wrześniu miałam okazję odwiedzić stajnię na Jarnołtowie. Pogoda nie sprzyjała zdjęciom i moja wizyta trwała zaledwie tyle, ile jazda na kucyku mojej małej siostrzenicy. 

Kucyk Vincent:

Konie na padoku:

Jeden z stajennych kociaków:

wrzesień 2017

18:27, skrzatka_wariatka , zwierzaki
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 października 2017

Pomnik na skwerku pomiędzy ulicami Trzmielowicką a Serowarską, przed cmentarzem w jesiennej  odsłonie. Nie znajdziemy na nim żadnych starych napisów. Z źródeł wiemy, że był po 1945 roku pamiątką po poległych żołnierzach Armii Czerwonej. Czy stał już wczesniej i został do tej funkcji "przysposobiony" czy powstał dopiero po II wojnie światowej, tego niestety nie wiem. Skłaniam się ku tej pierwszej opcji, ale nie znalazłam go na żadnej archiwalnej pocztówce. Może wśród Państwa jest ktoś kto ma jakieś informacje lub wiedzę na ten temat.

wrzesień 2017

poniedziałek, 23 października 2017

Chciałabym bardzo podziękować moim czytelnikom za częste wizyty na blogu. To dzięki Wam ten lokalny blog zajmuje w tym tygodniu najwyższe jak dotychczas miejsce w TOP 1000 na blox.pl. Plasuję się tam obecnie na 74. miejscu, co jest naprawdę niebywałe, biorąc pod uwagę ilość wszystkich blogów czyli prawie 650.000! Bardzo się cieszę, że mój powrót do regularnego blogowania się udał. To oczywiście sprawia, że jest sens działania dalej ;) plan jest taki, że tak jak zawsze możecie spodziewać się conajmniej dwóch wpisów w tygodniu, publikacji starych pocztówek na profilu fb oraz codziennie nowej fotografii na Instagramie. A kolejna dobra nowina jest taka, że za dwa miesiące znowu odwiedzę Leśnicę z aparatem i będą nowe zdjęcia.

niedziela, 22 października 2017

Poniemiecka nagrobna płyta wyrzucona pod cmentarz przy Trzmielowickiej. Dookoła niej leżą kawałki płytek z wyburzonej już, pobliskiej fabryki Villeroy & Boch. Wysypisko dawnego Breslau. Minęło tyle lat, ale w miejscach takich jak Leśnica ciągle dostrzegamy ślady dawnego miasta i jego mieszkańców.

wrzesień 2017

Tagi