Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
niedziela, 21 stycznia 2018

Sąsiednie Złotniki nie ustępują wiele Leśnicy jeśli chodzi o ciekawe, stare domy. Powiedziałabym nawet, że jest tam wiele przykładów zupełnie różnych rozwiązań architektonicznych. Zainteresował mnie ostatnio ten dom przy ul. Wielkopolskiej 37. Wygląda na opuszczony, ale myślę, że jednak nie do końca tak jest. Nie spotkałam nikogo podczas robienia zdjeć, kto mógłby mi coś o domu opowiedzieć.

Od podwórka:

styczeń 2018

15:10, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 stycznia 2018

Na początku stycznia zrobiłam kilka zdjęć w trakcie przebudowy małej kamieniczki na rogu Dolnobrzeskiej i Krępickiej. Podczas mojej wcześniejszej wizyty w Leśnicy, we wrześniu byłam świadkiem wyburzania przylegającego do niej budynku świetlicy i odkrycia starego napisu na jej ścianie. Fotorelacja tutaj: Nowy-stary napis sprzed 1945 roku

Kamieniczka z numerem Krępicka 1 od lat była niezamieszkana i miała według dostępnych mi informacji być wyburzana. Zmieniono jak widać plany i obecnie jest w trakcie przebudowy, która chociaż nie znam się na budownictwie wygląda tak, jakby mało co miało z pierwotnej bryły pozostać. Nie wiem jeszcze kiedy następnym razem odwiedzę Leśnicę z aparatem, ale dalszy ciąg tej historii z pewnością nastąpi. Przedstawiam kolejne ujęcia napisu sprzed 1945 roku, po remoncie zapewne nie będzie już widoczny.

styczeń 2018

niedziela, 14 stycznia 2018

Ujecie zrobione z ul. Dolnobrzeskiej, zdjęcie pochodzi z lutego 2013 r., obecnie w tym miejscu wybudowano bloki TBS i z ulicy nie ma już takiego widoku.

luty 2013

14:11, skrzatka_wariatka , 4 pory roku
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 stycznia 2018

Pierwsza w kolejności w kierunku Wrocławia jadąc z Leśnicy jest stacja PKP Wrocław Żerniki (dzieli je niecałe 6 km). Podobnie jak u nas znajduje się tam poniemiecki budynek, który przeszedł renowację w związku z remontem linii kolejowej Wrocław-Zgorzelec w latach 2007/2008 oraz zabytkowa wiata drewniana. Zdecydowanie różni je jednak stylistyka, co starałam się pokazać na fotografiach. Żernicka stacja jest bardziej ozdobna. Powstała w 1880 roku według projektu H.Oberbecka, Rudolfa Mertensa, Richarda Schramke i Paula Sartiga. W 1898 roku dobudowano poczekalnię, zaś w 1903 roku zmieniono wnętrza, tak aby mogły pełnić rolę mieszkaniową.

Widok na budynek od strony wjazdu od ul. Żernickiej:

 Ujęcia od strony peronu:

Wiata drewniana pochodzi z 1880 roku.:

Dla zobrazowania jak stacja wyglądała na początku XX wieku załączam dwie archiwalne pocztówki:

Widok od strony torów, fotografia z 1916 roku

*źródło: Dolny Śląsk na fotografii

Stacja widoczna jest na prawym, górnym zdjęciu. Na pocztówce z lat 1914-1918 (lewa, dolna fotografia) znajduje się także w tej chwili niszczejąca willa przy ul. Objazdowej 44, nazywana dawniej Villa Hamburger. Chętnych zapraszam do wpisu z jej fotografiami, który zamieściłam w kwietniu 2013r.: Opuszczona willa na Żernikach

 

*źródło: Dolny Śląska na fotografii

Nad torami istniało dawniej nadziemne przejście, jednak rozebrano je w latach 70-tych XX w. Na stacji nie było nigdy wieży wodnej, budynek nastawni znajduje się nieco dalej koło przejazdu kolejowego na ul. Żernickiej. Po drugiej stronie torów, za budynkiem mieszkalnym stoją przedwojenne toalety, myślę, że dla dawnych pasażerów kolei. Zachowały się na nich napisy: Frauen i Manner. Ich zdjęcia publikowałam w kwietniu 2013 roku, można je obejrzeć tutaj: WC 

Budynek pomocniczy przy stacji:

styczeń 2018

W moim fotograficznym archiwum znalazłam kilka nie publikowanych wcześniej zdjęć stacji, które także zamieszczam w tym wpisie. Pochodzą z kwietnia 2013 roku.

kwiecień 2013

Źródła informacji:

1. Ogólnopolska baza kolejowa

2. Dolny Śląsk na fotografii

3. Wikipedia Wrocław Żerniki

21:20, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 stycznia 2018

Leśnickie CK Zamek oświetlone delikatnie zachodzącym, zimowym słońcem:

Widok na mur otaczający zamek i dachy kamieniczek przy Placu Świętojańskim i ul. Średzkiej:

styczeń 2018

Archiwum
Tagi