Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.
wtorek, 13 lutego 2018

Kilka ujęć budynków z przełomu XIX/XX wieku na terenie folwarku:

Stara furtka za jedną ze stodół:

styczeń 2018

niedziela, 11 lutego 2018

Grobowiec rodziny Limburg-Stirum, właścicieli folwarku Gross Peterwitz wybudowano w latach 1865-1887. Znajduje się w rogu założenia parkowego, przy murze, w pobliżu dawnego kościoła ewangelickiego. Obecnie stoi pusty. 

Piramidalny kształt grobowca jest dość rzadki wśród zachowanych tego typu obiektów. 

Wnętrze mauzoleum:

 

Park i pozostałość po zapewne otaczających mauzoleum obiektach małej architektury:

styczeń 2018

środa, 07 lutego 2018

Budynek dawnego kościoła ewangelickiego pochodzi z 1832 roku, po 1945 był w nim magazyn, zaś obecnie stoi pusty. Planowano przebudowę budynku, ale nie wiem jaki jest aktualny stan tego planu, zamieszczam link do strony inwestora (właściciela?) na fb, gdzie można zobaczyć kilka ciekawych fotografii rzeczy znalezionych podczas remontu wnętrza. --> AD.1832

Pierwsze informacje o gminie ewangelickiej w Piotrowicach pochodzą z 1540 roku. Od 1575 posiadała ona pastorów, których imiona zachowały się w archiwach. Ewangelicy w dobie reformy przejęli znajdujący się we wsi katolicki kościół św. Katarzyny, ale w wyniku kontrreformacji musieli go w roku 1653 zwrócić. Od tej pory świątynia ta służy katolikom. Po wojnach śląskich, kiedy Śląsk przeszedł we władanie pruskie, w 1743 r. powstała w Piotrowicach pierwsza kaplica ewangelicka, stanowiła ona podstawę przyszłej parafii katolickiej. W roku 1832 na jej miejscu postawiono kościół ewangelicki, nawiązujący stylowo do kaplicy. W dniu 20 października 1833 roku poświecono świątynię a w 1840 otrzymała ona nowe dzwony. Ufundował je właściciel dóbr (dzwonnice), natomiast władze gminy ufundowały dzwony. W 1943 roku parafia obchodziła uroczyste obchody 200 – lecia, które uświetniła obecność biskupa wrocławskiego.* 

Widok od strony dawnego wejscia do kościoła:

Archiwalna pocztówka, na której widać trzy drewniane, ażurowe dzwonnice, które nie zachowały się do dziś. Pierwotnie znajdowały się tam dzwony spiżowe, które zostały zabrane podczas ewakuacji ludności niemieckiej w 1945 roku. Obecnie dzwony są w jednym z kościołów w mieście Krumbach, na terenie Bawarii, w Niemczech.

Źródło: Dolny Śląsk na fotografii

Wnętrze koscioła przed 1945 rokiem:

Źródło: fotografia oryginalnie pochodzi z książki Joanny Lamparskiej: Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia, tajemnice, skarby, pałace Polecam przewodniki tej autorki, właśnie z jednego z nich dowiedziałam się o istnieniu takiego miejsca jak Piotrowice.

Link do reprodukcji: Dolny Śląsk na fotografii

Mur otaczający park przy kościele:

styczeń 2018

 * Źródło: Wikipedia

Tagi: piotrowice
17:39, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 lutego 2018

Dawna oranżeria jest częściowo zniszczona, została podczas działań wojennych trafiona przez bombę. Można sobie tylko wyobrazić czasy jej świetności, duże okna i egzotyczne rośliny w środku. Właściciele majątku musieli lubić rośliny, decydyjąc się na tak duży budynek. Jak prawie wszystko w Piotrowicach, także i to ma za sobą najlepsze czasy... Barokowa oranżeria datowana jest na 1795 rok.

Remontowana część oranżerii:

Ruinki jeszcze jednego budynku o nieznanym mi przeznaczeniu:

Widok z miejsca, gdzie prawdopodobnie stał pałac:

styczeń 2018

czwartek, 01 lutego 2018

Zachowany budynek dawnej stajni oraz psiarni z ozdobnym tympanonem, na którym jest herb z stojącym na tylnych łapach lwem i napisem: "Je marche droit". Budynek pochodzi z XIX wieku. Znajduje się bezpośrednio przy południowej bramie do folwarku.

Na szczycie dachu znajduje się figurka głowy konia, nie pozostawiająca złudzeń co do tego, że mamy do czynienia ze stajnią. Za takie właśnie szczegóły uwielbiam te architektoniczne pozostałości z Dolnego Śląska.  Wstyd przyznać, ale nie zauważyłam jej robiąc zdjęcia, dopiero po przyjrzeniu się fotografiom już na komputerze i dla Państwa wykadrowałam ten detal z innego zdjęcia. Koński łeb wpisuję na listę nowych zdjęć, które wykonam w Piotrowicach w przyszłości.

Tympanon:

Herb rodu Limburg-Stirum:

Budynek z tyłu:

styczeń 2018

Archiwum
Tagi