Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.

zapomniane cmentarze, mauzolea, płyty nagrobne

piątek, 22 sierpnia 2014

Obok współczesnego, ogrodzonego cmentarza w Brzezince Średzkiej można znaleźć kilka starych grobów, mieszkańców urodzonych na początku XX w. i jak wskazują daty pochówków - pozostałych w Polsce po 1945 roku. Dwa groby są dobrze zachowane, reszta znajduje się pośród drzew i są to właściwie już pozostałości nagrobków. Te do, których dostęp był utrudniony ze względu na zarośnięty teren postaram się udokumentować późną jesienią, kiedy opadną liście. Dziś przedstawiam fotografie, które udało mi się zrobić pomimo dość późnej pory i obfitości zieleni wokół:

...

...

...

sierpień 2014

środa, 25 czerwca 2014

Płyty nagrobne w parku przy pałacu w Brzezinie, prawdopodobnie pozostałości po pochówkach właścicieli majątku oraz upamiętniające poległych w I wojnie światowej:

Kolejna płyta:

...

W tle pałac Brzezina:

czerwiec 2014

sobota, 01 marca 2014

W Pisarzowicach zjechałam wybrukowaną ulicą Lipową w dół i po przejechaniu przejazdu kolejowego rozpoczęłam trudną, nierówną trasę koleinami pośród pól. Na szczęście piękną mamy wiosnę tej zimy i słońce oraz wylegujące się stado około 20 łabędzi ora dwa dumnie stąpające żurawie osłodziły mi te niedogodności. Nagrodą za wytrwałe pedałowanie okazało się wspaniałe znalezisko! Niemiecki cmentarz w lesie, pozostałość po nieistniejącej wsi Piskorzowice. W tamtym rejonie, nad Odrą w roku 1945 odbywaly się działania wojenne. Dzięki wiedzy osoby z Archiwum Średzkiego wiem, że ostatni budynek wsi rozebrano kilka lat temu. Wprawdzie są to tylko porozrzucane płyty nagrobne, ale pamięć nie mija...

Pozostałości bramy do cmentarza:

Zwłaszcza detale, choć skromne, mnie urzekły:

Leśne mogiły:

 

Nie znałam wcześnie tak ładnie położonego cmentarza:

 luty 2014

poniedziałek, 28 października 2013

W lesie między Brzeziną a Brzezinką Średzką (najprościej rzecz ujmując) znajduje się niesamowite miejsce. Przynajmniej dla mnie, z pewnością jeszcze kiedyś tam wrócę... Pierwszy raz usłyszałam o nim podczas wernisażu mojej wystawy w CK Zamek, kiedy opowiedział mi o tym jeden z zwiedzających. Udałam się tam prawie rok poźniej, w pewne letnie popołudnie i niestety przez nalot komarów w lesie nie dałam rady dojechać do celu. Niedawno opowiedziałam o tym znajomemu, który mieszka w Brzezinie. Pojechał tam i potwierdził, że owszem w lesie stoi, no właśnie, co? Zbadałam sprawę osobiście.

Po ostrym i błotnym zjeździe rowerowym leśną drogą, moim oczom ukazała się kamienna brama. A właściwie neogotycki ostrołuk z końca XIX wieku. Jest to pozostałość po dawnym mauzoleum rodziny von Kramst, właścicieli majątku Brzezinka Średzka oraz Wilkostów od 1886 roku aż do czasów międzywojennych. Należały do nich zakłady ceramiczne w tej lokalizacji, produkowano tam ceramiczne materiały budowlane oraz naczynia.

W Brzezince Średzkiej stał pałac, z którego nic a nic nie zostało a w jego okolicy piękne założenie parkowe, które naturalnie przechodziło w las. W lesie zaś postawiono mauzoleum. Oto i jego pozostałości:

...

Ozdobne detale wieńczące ostrołuk:

 

Mauzoleum strzegą dwie figury, niestety obie są bez głów:

 W całości:

Detale łuku:

Tylna strona:

W otoczeniu pięknej bramy znajduje się wiele pozostałości po dawnym kształcie założenia, pokryte mchem kamienne elementy oraz zagłębienia w ziemi, właściwie nie zdziwiłabym się jeśli to dawniej były krypty.

Jedna z wnęk w ziemi była zapewne kiedyś ogrodzona:

To tajemnicze miejsce bardzo mnie urzekło... Nie żebym pasjonowała się cmentarzami, ale jego położenie w lesie i dająca się odczuć w tym miejscu historia to czasami wszystko czego mi do szczęścia potrzeba ;)

październik 2013

sobota, 22 czerwca 2013

Nagrobek rodziny Brachmann:

:

Nagrobek rodziny Kunik:

czerwiec 2013

 
1 , 2 , 3 , 4