Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.

zapomniane cmentarze, mauzolea, płyty nagrobne

czwartek, 19 lipca 2018

Prezentowalam kapliczki z cmentarza na Trzmielowickiej juz kilka razy, tym razem skupiam sie na detalach jednej z nich.

wrzesień 2017

niedziela, 11 lutego 2018

Grobowiec rodziny Limburg-Stirum, właścicieli folwarku Gross Peterwitz wybudowano w latach 1865-1887. Znajduje się w rogu założenia parkowego, przy murze, w pobliżu dawnego kościoła ewangelickiego. Obecnie stoi pusty. 

Piramidalny kształt grobowca jest dość rzadki wśród zachowanych tego typu obiektów. 

Wnętrze mauzoleum:

 

Park i pozostałość po zapewne otaczających mauzoleum obiektach małej architektury:

styczeń 2018

sobota, 23 grudnia 2017

Jeden z niewielu grobów dawnych mieszkańców Leśnicy, który zachował się na cmentarzu przy ul. Trzmielowickiej.

wrzesień 2017

sobota, 16 grudnia 2017

Zapraszam do obejrzenia detali kapliczki nagrobnej rodziny Ronisch-Ganss z cmentarza przy Trzmielowickiej. Przedwojenne grobowce z tego cmentarza fotografowałam już wielokrotnie, po więcej zdjeć konkretnie tego obiektu zapraszam do wpisów: Grobowiec rodziny Ronisch-Ganss oraz Kaplica grobowa II Znajdziecie tam także krótką notkę o historii tego cmentarza.

Często wracam w te same miejsca z aparatem, jednym z powodów jest to, że fotografuję Leśnicę od 10 lat i po prostu w tak długim czasie następuje wiele zmian: budynki są wyburzane, reszta przechodzi renowacje lub niszczeje, znikają stare ogrodzenia i detale. Mam taką ambicję, żeby jak najlepiej udokumentować to miejsce, zostawić jak najwięcej fotografii. Lubię uwieczniać te zmiany, wtedy widzę w tym co robię sens. Drugi powod jest taki, że najnormalniej w świecie Leśnica ma pewne granice i liczba obiektów związanych z Deutsch Lissą w pewnym momencie się kończy. Dlatego z czasem na blogu pojawiły się także zdjęcia z pobliskich dzielnic Wrocławia lub wsi dookoła Leśnicy. Te wpisy znajdziecie w kategorii: Okolice

wrzesień 2017

niedziela, 05 listopada 2017

Trzy groby mieszkańców Breslau, sprzed 1945 roku. Na cmentarzu przy Trzmielowickiej nie zachowało się wiele takich nagrobków. Jednak do dziś możemy podziwiać trzy grobowce rodzinne i kilka mniejszych miejsc pochówku. Dawne cmentarze na Dolnym Śląsku mają swój specyficzny charakter, ja nie boję się nazwać tego sztuką cmentarną. Być może nie wszystkie nagrobki są arcydziełami, ale oddają niecodzienną atmosferę kojarzącą się z pamięcią o dawnych mieszkańcach i ich życiu tam, gdzie teraz żyjemy i umieramy my. Podobnie jak architektura z tamtych czasow takze cmentarze rozczulaja mnie przykladami niezwyklej dbalosci o detale.

wrzesień 2017

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Archiwum
Tagi