Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.

pomniki i krasnale

czwartek, 04 lutego 2016

Zagospodarowanie terenu wokół statuy maryjnej, pomnika św. Nepomucena na Placu Świętojańskim w centrum Leśnicy. Projektant: Ewa Milejska Mędrek. Inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej Wrocławia.

Inwestycję zakończono w połowie listopada, zaś 29 listopada 2015 r. miało miejsce uroczyste otwarcie z udziałem kardynała Meisnera. Odsłonięto wtedy także pamiątkową tablicę, która z powodu kuriozalnego tekstu najpierw stała się sławna w całym Wrocławiu a następnie usunięta. Fotografie tablicy są do zobaczenia na fb profilu bloga.

styczeń 2016/ fuji

czwartek, 14 stycznia 2016

Pomnik ku czci ofiar I wojny światowej oraz upamiętniający zwycięstwa i ofiary wojen pruskich w XIX wieku u zbiegu ulic Rubczaka i Trzmielowickiej. Na kolejnym zdjęciu nieużywany już dziś budynek nastawni pkp, w tle kontenery, w których umieszczone są nowe punkty kontroli pociagów. 

kwiecień 2013

sobota, 08 sierpnia 2015

Od kwietnia 2015 r. do czerwca trwała renowacja pomnika św. Jana Nepomucena przy Placu Świętojańskim w Leśnicy. Pomnik stojący przed CK Zamek datowany jest na rok 1743. Został ufundowany przez Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Byli oni Szpitalnym Zakonem Rycerskim, który osiedlił się we Wrocławiu za zgodą księżnej Anny, synowej św. Jadwigi.  

Pomnik ma barokowy charakter, jest wykonany z piaskowca i ma 9 metrów wysokości. Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz św. Jana Nepomucena, patrona Czech i rodu Habsburgów oraz opiekuna dobrej spowiedzi. Jan Nepomucen był znakomitym kaznodzieją i spowiednikiem królowej Zofii - żony króla Czech, Wacława IV Luksemburskiego. Na pomniku umieszczone są trzy płaskorzeźby, ilustrujące wydarzenia z życia świętego. Pierwsza z nich przedstawia spowiedź królowej Zofii, druga przesłuchanie kapłana przez króla Wacława IV, zaś trzecia, od strony ulicy Średzkiej, zrzucenie Jana Nepomucena do Wełtawy i jego śmierć. Ten praski ksiądz zginął, gdyż nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi królewskiej małżonki. Autorem płaskorzeźb jest J. J. Urbański, przedstawiciel rzeźbiarzy śląskiego baroku. Niestety nie znamy autora całego pomnika. 

Spowiedź:

Przesłuchanie:

Zrzucenie do rzeki:

Detale:

czerwiec 2015

poniedziałek, 03 lutego 2014

Na stacji leśnickiej oprócz krasnala stanęła także inna postać. Znacznie od niego większa św. Katarzyna, patronka kolejarzy, ale także żeglarzy, krawcowych, młynarzy, prawników, uczonych, teologów, dziewic oraz starych panien. Św. Katarzyna ukazywana jest z mieczem lub kołem (nasza oprócz tych dwóch atrybutów posiada także Pismo Święte), często w koronie, z kwiatem, krzyżem lub palmą. Jej imię wywodzi się od greckiego słowa katharos - czysty, bez skazy. Pilnujący stacji ochroniarz poinformował mnie, że oddanie pomnika nastąpiło 29 listopada 2013 r., kiedy odbyła się uroczystość zakończenia remontu.

styczeń 2014

Tagi: Rubczaka
18:06, skrzatka_wariatka , pomniki i krasnale
Link Komentarze (1) »
wtorek, 28 stycznia 2014

Wybrałam się na stację PKP w Leśnicy w celu uwiecznienia zupełnie innej postaci i zauważyłam tego małego. Niestety nie mogłam być na uroczystym oddaniu terenu na zakończenie remontów, które odbyło się 29 listopada. Tam zapewne dowiedziałabym się o planowanym krasnalu ;) Ale lepiej późno, niż wcale.

Jest to już drugi krasnal na terenie Leśnicy. Pierwszy - Rycerz Jadwiżański - stoi przed bramą zamkową od 21 czerwca 2008. Opisywałam go wtedy ---> Krasnal leśnicki

Nie wiem czy został jakoś nazwany, może wiecie?

Stoi od strony peronów, pod zegarem:

styczeń 2014

Tagi: Rubczaka
18:34, skrzatka_wariatka , pomniki i krasnale
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5