Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.

okolice

środa, 07 lutego 2018

Budynek dawnego kościoła ewangelickiego pochodzi z 1832 roku, po 1945 był w nim magazyn, zaś obecnie stoi pusty. Planowano przebudowę budynku, ale nie wiem jaki jest aktualny stan tego planu, zamieszczam link do strony inwestora (właściciela?) na fb, gdzie można zobaczyć kilka ciekawych fotografii rzeczy znalezionych podczas remontu wnętrza. --> AD.1832

Pierwsze informacje o gminie ewangelickiej w Piotrowicach pochodzą z 1540 roku. Od 1575 posiadała ona pastorów, których imiona zachowały się w archiwach. Ewangelicy w dobie reformy przejęli znajdujący się we wsi katolicki kościół św. Katarzyny, ale w wyniku kontrreformacji musieli go w roku 1653 zwrócić. Od tej pory świątynia ta służy katolikom. Po wojnach śląskich, kiedy Śląsk przeszedł we władanie pruskie, w 1743 r. powstała w Piotrowicach pierwsza kaplica ewangelicka, stanowiła ona podstawę przyszłej parafii katolickiej. W roku 1832 na jej miejscu postawiono kościół ewangelicki, nawiązujący stylowo do kaplicy. W dniu 20 października 1833 roku poświecono świątynię a w 1840 otrzymała ona nowe dzwony. Ufundował je właściciel dóbr (dzwonnice), natomiast władze gminy ufundowały dzwony. W 1943 roku parafia obchodziła uroczyste obchody 200 – lecia, które uświetniła obecność biskupa wrocławskiego.* 

Widok od strony dawnego wejscia do kościoła:

Archiwalna pocztówka, na której widać trzy drewniane, ażurowe dzwonnice, które nie zachowały się do dziś. Pierwotnie znajdowały się tam dzwony spiżowe, które zostały zabrane podczas ewakuacji ludności niemieckiej w 1945 roku. Obecnie dzwony są w jednym z kościołów w mieście Krumbach, na terenie Bawarii, w Niemczech.

Źródło: Dolny Śląsk na fotografii

Wnętrze koscioła przed 1945 rokiem:

Źródło: fotografia oryginalnie pochodzi z książki Joanny Lamparskiej: Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia, tajemnice, skarby, pałace Polecam przewodniki tej autorki, właśnie z jednego z nich dowiedziałam się o istnieniu takiego miejsca jak Piotrowice.

Link do reprodukcji: Dolny Śląsk na fotografii

Mur otaczający park przy kościele:

styczeń 2018

 * Źródło: Wikipedia

Tagi: piotrowice
17:39, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 stycznia 2018

Sąsiednie Złotniki nie ustępują wiele Leśnicy jeśli chodzi o ciekawe, stare domy. Powiedziałabym nawet, że jest tam wiele przykładów zupełnie różnych rozwiązań architektonicznych. Zainteresował mnie ostatnio ten dom przy ul. Wielkopolskiej 37. Wygląda na opuszczony, ale myślę, że jednak nie do końca tak jest. Nie spotkałam nikogo podczas robienia zdjeć, kto mógłby mi coś o domu opowiedzieć.

Od podwórka:

styczeń 2018

15:10, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 stycznia 2018

Pierwsza w kolejności w kierunku Wrocławia jadąc z Leśnicy jest stacja PKP Wrocław Żerniki (dzieli je niecałe 6 km). Podobnie jak u nas znajduje się tam poniemiecki budynek, który przeszedł renowację w związku z remontem linii kolejowej Wrocław-Zgorzelec w latach 2007/2008 oraz zabytkowa wiata drewniana. Zdecydowanie różni je jednak stylistyka, co starałam się pokazać na fotografiach. Żernicka stacja jest bardziej ozdobna. Powstała w 1880 roku według projektu H.Oberbecka, Rudolfa Mertensa, Richarda Schramke i Paula Sartiga. W 1898 roku dobudowano poczekalnię, zaś w 1903 roku zmieniono wnętrza, tak aby mogły pełnić rolę mieszkaniową.

Widok na budynek od strony wjazdu od ul. Żernickiej:

 Ujęcia od strony peronu:

Wiata drewniana pochodzi z 1880 roku.:

Dla zobrazowania jak stacja wyglądała na początku XX wieku załączam dwie archiwalne pocztówki:

Widok od strony torów, fotografia z 1916 roku

*źródło: Dolny Śląsk na fotografii

Stacja widoczna jest na prawym, górnym zdjęciu. Na pocztówce z lat 1914-1918 (lewa, dolna fotografia) znajduje się także w tej chwili niszczejąca willa przy ul. Objazdowej 44, nazywana dawniej Villa Hamburger. Chętnych zapraszam do wpisu z jej fotografiami, który zamieściłam w kwietniu 2013r.: Opuszczona willa na Żernikach

 

*źródło: Dolny Śląska na fotografii

Nad torami istniało dawniej nadziemne przejście, jednak rozebrano je w latach 70-tych XX w. Na stacji nie było nigdy wieży wodnej, budynek nastawni znajduje się nieco dalej koło przejazdu kolejowego na ul. Żernickiej. Po drugiej stronie torów, za budynkiem mieszkalnym stoją przedwojenne toalety, myślę, że dla dawnych pasażerów kolei. Zachowały się na nich napisy: Frauen i Manner. Ich zdjęcia publikowałam w kwietniu 2013 roku, można je obejrzeć tutaj: WC 

Budynek pomocniczy przy stacji:

styczeń 2018

W moim fotograficznym archiwum znalazłam kilka nie publikowanych wcześniej zdjęć stacji, które także zamieszczam w tym wpisie. Pochodzą z kwietnia 2013 roku.

kwiecień 2013

Źródła informacji:

1. Ogólnopolska baza kolejowa

2. Dolny Śląsk na fotografii

3. Wikipedia Wrocław Żerniki

21:20, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 października 2017

Przy okazji wizyty w stajni Pod Topolami udało mi się uchwycić kilka lądujących samolotów. Niebo było dość zachmurzone tego dnia. Konie ze szkółki zupełnie nie przejmują się hałasem i widokami, a uwierzcie mi, maszyny latają tu naprawdę nisko.

...

...

wrzesień 2017

14:39, skrzatka_wariatka , okolice
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 września 2017

Kilka letnich ujec z ostatnich lat. Wybieram do wpisow fotografie, ktore zostaly w moim archiwum i nie mialy okazji wczesniej pojawic sie na blogu. Jednak juz wkrotce pojawie sie w okolicy z aparatem i z misja zlapania wczesnej jesieni w kadrze. 

Zalew w Prezycach i okolice:

sierpien 2014

Miedzy Brzezina a Brzezninka Sredzka:

Nowa Mokra:

lipiec 2012

Mokra:

czerwiec 2014

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12
Tagi