Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.

fabryka

czwartek, 14 grudnia 2017

Jedyny budynek, który pozostał po fabryce w Leśnicy. Przed II wojną światową Vileroy&Boch robił tam płytki, których kawałki do dziś można znaleźć w okolicy. Więcej fotografii budynku znajdziecie we wpisie: Stara ślusarnia

wrzesień 2017

poniedziałek, 17 lutego 2014

Przy ul. Z. Krasińskiego 21/23 w centrum Wrocławia stoi wyjątkowa kamienica. Z dużą schodową klatką i wejściem w podwórko, które z czterech stron otaczają jej własne mury. Kilka metrów od wejściowych drzwi pośród przedwojennych ozdobnych, układających się w powtarzający wzór kafli przemycona jest mała cząstka dawnej Leśnicy. Sami spójrzcie:

Obstawiam, że wstawiony element z napisem DT. LISSA wskazuje na miejsce produkcji kafli do wyłożenia holu. W Leśnicy - od 1888 roku do wybuchu II wojny światowej, a może także częściowo w jej trakcie - działała jedna z większych fabryk ceramiki użytkowej firmy Villeroy & Boch. Płytki szły zapewne do całych ówczesnych Niemiec, ale także do reszty Breslau. Kamienica została zaprojektowana w 1899 roku. Jej wyjątkowy opis z wspaniałą dokumentacją fotograficzną polecam obejrzeć tutaj: Wrocławskie kamienice

Hol z "naszym" kaflem:

Podniszczone detale, które mimo to pozwalają sobie wyobrazić piękno kamienicy dawniej:

 

luty 2014

niedziela, 09 czerwca 2013

Zakłady Chemiczne Złotniki wczesny wieczór majowy:

maj 2013

Tagi: Złotniki
12:34, skrzatka_wariatka , fabryka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 maja 2013

Podczas fotografowania dla Państwa starej ślusarni na terenie byłej fabryki, przed II wojną światową producenta ceramiki Villeroy&Boch, zaś po wojnie Wrocławskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, znalazłam płytki z lat 1935-36. Leżały na ziemi, właściwie pośród wielu odłamków na pierwszy rzut oka bezwartościowych. Udało mi się wybrać 6 całych plytek z podobnymi napisami fabrycznymi oraz połówkę innej płytki. Są to moim zdaniem może nawet jakieś próbki płytek, ale jak na swój wiek trzymają się całkiem nieźle. Oto i moja kolekcja:

V&B - skrót od nazwy firmy Villeroy&Boch

Mettlach - miasto w Niemczech, główna siedziba istniejącej do dziś firmy

V&B

1935

1936

Połówka płytki z literami V. u... (skrót Villeroy und Boch), Mettlach, Dt. (Deutsch), L... (Lissa)

Kilka dni później jechałam przez Marszowice, jak zwykle rozglądając się za czymś wartym sfotografowania i jak na życzenie, na jednej z posesji przy drodze leżała kolejna płytka zachowana z leśnickiej fabryki. Ten okaz jest o wiele ciekawszy niż moje :) zawiera pełne napisy: Villeroy u. Boch, Mettlach, Dt. Lissa.

maj 2013

poniedziałek, 27 maja 2013

Fabryka w Leśnicy została założona w 1888 roku. W latach 20. XX wieku nastąpiła jej rozbudowa. Była to jedna z większych fabryk firmy Villeroy & Boch, która swoją drogą istnieje do dzisiaj. Budynki fabryczne były systematycznie wyburzane, jeszcze w połowie 2008 roku udało mi się uwiecznić widoki ogólne, niestety pomimo prób nie dostałam się wtedy do środka. Ich stan był już podobno niezbyt zachęcający do zwiedzania, odbywały się tam także jakieś ćwiczenia antyterrotystów (tyle przynajmniej dowiedziałam się od stróża obiektu). Ślusarnia cudem uniknęła rozbiórki, w ostatniej chwili wpisano ją do rejestru zabytków. I tak teraz stoi, samotnie pośród stert gruzów, gdyż na terenie od 2009 roku nic się nie dzieje. Przy okazji przypomnę o wyburzeniu willi Ihme, która znajdowała na terenie dawnej fabryki ceramiki i widoczna była doskonale od ulicy Trzmielowickiej. Była ona jednym z najstarszych obiektów w tamtym kompleksie, powstała na przełomie lat 80.i 90. XIX wieku. Wyburzono ją na początku marca 2009 roku. Nie była w rejestrze.

Podczas wczorajszego fotografowania ślusarni znalazłam kilka przedwojennych płytek, właściwie myślę, że są to jakieś próbki, ale mają daty 1935 oraz 1936 oraz skrót nazwy firmy V&B. To jedyna pamiątka po istnieniu ogromnej fabryki...

Widok na ślusarnię od strony stacji PKP Wrocław Leśnica:

Widoki od strony ulicy Wojska Polskiego:

...

Wjazd do hali:

Ujęcia od strony ulicy Trzmielowickiej:

Przez zbite szybki zaglądnęłam do środka, ale na pierwszy rzut oka nie zauważyłam nic z oryginalnego wystroju, hala pełni funkcję warsztatu/garażu. Pracowniku, pamiętaj: włóż okulary ;)

...

Na terenie dawnej fabryki jest dość dziko, ale spokojnie, spotkałam sarnę z młodym, zająca oraz kaczkę ;)

maj 2013

12:57, skrzatka_wariatka , fabryka
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3
Archiwum
Tagi