Migawki z zachodniego krańca Wrocławia i okolic.

wieża ciśnień

środa, 20 marca 2019

W polowie marca udało mi się odwiedzić Wrocław i oczywiście Leśnicę. Pogoda nie sprzyjała sesjom fotograficznym, jednak uwieczniłam moją ulubioną wieżę i Las Mokrzański (pojawi się w kolejnyjm wpisie). Spacer z aparatem po moich starych szlakach okazał się bardzo odprężający i myślę, że powinnam częściej w ten sposób spędzać wolny czas. Kiedyś było to dla mnie normą, stąd zapewne tak duża ilość zdjęć na tym blogu, jednak w moim nowym miejscu zamieszkania jeszcze nie dostrzegam tylu ciekawych ujęć i przede wszystkim tego tzw. ''klimatu'', co w Leśnicy, Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku. To w  połączeniu z brakiem czasu na wędrowanie lub pedałowanie na rowerze z aparatem poskutkowało odłożeniem go na półkę. 

Blog zapadł w długi sen zimowy, to fakt, ale mam nadzieję, że te kilka nowych ujęć przypadnie Wam do gustu. Na fb wkrótce pojawią się informacje o nowym projekcie miejskim dotyczącym Leśnicy, w którym wezmę udział.

Szybki, wietrzny spacer z wieżą ciśnień w tle:

marzec 2019

piątek, 16 grudnia 2016

Wieża ciśnień jeszcze podczas remontu elewacji:

kwiecień 2016

Jesienne ujęcie wieży przy ul. Polkowickiej. Wieża została oddana do użytku w 1915 roku:

Zbliżenia odnowionej elewacji wieży przy ul. Polkowickiej, fotografie wykonane pod koniec listopada:

Wieża w całej okazałości, przypominam, że ma ona 45 metrów wysokości:

Ukryta za drzewami:

listopad 2016

Tagi: Polkowicka
20:49, skrzatka_wariatka , wieża ciśnień
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 czerwca 2013

Wieża znajduje się przy ul. Polkowickiej (przed 1945 rokiem Am Wasserturm). Obiekt pochodzi z 1915 roku.

...

Łąka granicząca z Lasem Mokrzańskim w pobliżu wieży:

maj 2013

Tagi: Polkowicka
15:53, skrzatka_wariatka , wieża ciśnień
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 kwietnia 2013

...

marzec 2013

Tagi: Polkowicka
22:49, skrzatka_wariatka , wieża ciśnień
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 marca 2013

Wiem, że ma wielu fanów, sama uwielbiam jej widok oraz wyszukiwanie z wysokich miejsc w centrum miasta jej czubeczka, który zawsze wystaje znad drzew. Leśnicka wieża ciśnień, bo o niej mowa - dziś w przybliżeniu.

Wieża ciśnień powstała w 1915 roku w celu zaopatrywania w wodę czerpaną z 4 studni głębinowych całej Deutsch Lissy. Razem z zespołem pomp, zbiorników terenowych i chlorowni tworzyła mały zakład uzdatniania wody, który po wejściu miasteczka w obręb granic ówczesnego Breslau włączono do jego systemu wodociągowego. W czasie działań wojennych nie doznała zniszczeń, została jedynie lekko ostrzelana. W roku 2008 czyli dokładnie 80 lat po dołączeniu Leśnicy do Wrocławia, wieża została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest chyba jedyną taką wieżą w mieście, gdzie obok nowoczesnych urządzeń działają pompy wyprodukowane w 1931 roku.

marzec 2013

Tagi: Polkowicka
22:47, skrzatka_wariatka , wieża ciśnień
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4
Archiwum
Tagi